Mentální trénink triatlonisty
Trénink mentální odolnosti v přípravě triatlonisty
Současná doba nám nahrává v tom, že můžeme začít s tréninkem těch částí sportovní přípravy, na které nám normálně nezbývá čas. Jednou z těch částí je mentální trénink. V současné době je to jeden z hlavních aspektů v přípravě elitních závodníků. Sportovní příprava už je prošpikovaná vším možným, co umožňuje růst sportovní (fyzické) výkonnosti. O výsledcích ve vrcholných závodech rozhoduje vedle výkonu také hlava. Pokud sportovec a trenér neovládají mentální faktory přípravy a pravidelně je nezařazují do tréninku, může se stát, že se nikdy nedostanou na nejvyšší - vrcholovou úroveň. Tento článek by měl otevřít toto velmi důležité téma!
Způsob komunikace.
Způsob komunikace mezi trenérem a sportovcem, případně rodičem a sportovcem. Rodiče mají v dnešní době velmi výrazný vliv na přípravu mladých sportovců a je třeba je zahrnout do systému přípravy. Většinou rodiče vytváří podmínky pro sportování mladých. Úroveň komunikace mezi trenérem(rodičem) a sportovcem je důležitá na všech úrovních sportovní přípravy, od té základní až po vrcholovou. V raném stadiu sportovní přípravy má velký vliv na to, zda bude trénink, sportovní příprava mladé sportovce bavit. Ve vrcholovém stadiu může rozhodovat o výsledku na závodě TOP úrovně.
Co je tedy důležité?
Důležité je co říkáme a jak to říkáme. Při komunikaci mezi sportovcem a trenérem je důležité vědět, co můžeme říci a jak to můžeme říci, tak aby to vedlo ke zlepšení výkonu. Všem zainteresovaným povětšinou záleží na postupném zlepšováni výkonu. Na začátku komunikace by jak trenér, tak svěřenec , alespoň měli znát čtyři základní mentální faktory, které stojí za zlepšováním výkonnosti sportovce. Ty představuji dobrý předpoklad pro správný rozvoj sportovce na všech úrovních.
Jaké tedy máme mentální faktory?
-
Pozornost a její kontrola
-
Emocionální stabilita
-
Sebedůvěra
-
Motivace
Za základ mentálního tréninku můžeme považovat výuku, trénink mentálních schopností. Rozvoj mentálních schopností je cílem komunikace mezi trenérem a sportovcem v rámci mentálního tréninku. Celkem máme pět mentálních schopností.
-
Stanovení cíle
-
Kontrola myšlenek
-
Aktivace regulace
-
Mentální představivost
-
Rutina
Tréninkový model pro vylepšení mentálního výkonu tedy spočívá v kombinaci čtyř mentálních faktorů a pěti mentálních schopností. Většinou se v rozvoji mentálních faktorů opakuje kombinace mentálních schopností. Opakováním daných schopností vše lépe pochopíme. Nestačí ale pouze přiřazovat či propojovat mentální faktory a mentální schopnosti. Velmi důležité je propojování s danou konkrétní sportovní situací a jejich využití v dané soutěži .
Mentální přípravě věnujte patřičnou pozornost!
Jak vám potvrdí každý trenér - když si myslíte, že už vůbec, ale vůbec nemůžete ...., tak ještě pořád hodně můžete! :-)
Akce
S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz
Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!
O nás
MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.
© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing