Alergie, astma a sport - jaká je skutečnost?

03.05.2019 11:23

Alergie, astma a sport - jaká je skutečnost?

Dříve, než se pustíme do samotné problematiky účinků těchto nemoci na sportovce, měli bychom si objasnit, o co vlastně jde a co tyto nemoci způsobují.

Alergie je nepřiměřená (nadměrná) reakce našeho imunitního systému vůči vnějšímu podnětu - alergenu, který se nějakým způsobem dostal do našeho organismu (vdechnutím, přes sliznice, přes zažívací trakt, stykem s kůží apod).

Astma se nejčastěji projevuje jako záchvaty dušnosti s pískotem při nádechu, způsobené zúžením průdušek a otokem sliznice. Spouštěčem může být alergen, chlad, fyzická zátěž, stres, působení některých léků apod.

Nejčastějšími projevy alergií jsou všemožné, vesměs velmi svědivé vyrážky až puchýřky, otoky sliznic, slzení očí, alergická rýma, problémy s dýcháním apod. Některé alergie jsou sezónního charakteru, především ty pylové na přelomu jara a léta, jiné jsou celoroční - alergie na sluníčko, potraviny, na srst zvířat a jejich exkrementy, na roztoče apod.

Extrémní reakcí našeho imunitního systému na alergen je anafylaktický šok, který může v některých případech končit až smrtí! Nejčastěji se jedná o případ hmyzího bodnutí a alergie na některé potraviny, například ořechy nebo plody moře.

Vyšetření, jež se provádějí, dokážou pouze určit příčinu případně daný alergen. V některých případech ani nic neodhalí, protože se jedná o souběh několika faktorů, jež u nás alergii způsobují (například kombinace sluníčka a nějakého léku apod.) I když ale známe příčinu alergií, neumíme ji doposud léčit, ale pouze tlumit tak aby reakce našeho imunitního systému nebyla tak intenzivní.

Někdy je alergie záležitostí dědičnou a už se s ní narodíme, mnohem častěji si ji ale postupně vypěstujeme díky prostředí, v němž žijeme. Jedná se o tzv. „civilizační chorobu“. Problémovými faktory jsou například kouření, stres, nechránění se před sluncem, plísně v našem obydlí atd. Nejvíce rizikové je samozřejmě sloučení několika těchto faktorů dohromady, tedy několik rizikových faktorů prostředí u dědičně disponovaného jedince.

U sportovců je situace o to horší, že jak alergiím, tak astmatu samozřejmě neprospívá příliš vysoká fyzická zátěž, a to zdaleka nejde jenom o zátěžové astma. Alergen (pyl, slunce, jed po bodnutí hmyzem) se totiž do organismu dostává ve větším množství a rychleji se šíří a i náš imunitní systém reaguje intenzivněji, protože má v některých případech pocit, že jde doslova o život. A následkem jeho reakce a spuštěním té obranné (anafylaktický šok), potom o život skutečně jde, jak již bylo uvedeno výše. Organismus sportovců je navíc díky mnohým podnětům zvenčí mnohem citlivější, než u „běžné“ populace a i to často hraje svoji roli.

Samostatnou kapitolou je potom astma u sportovců. Znám velmi málo výjimek mezi vrcholovými sportovci, jež nejsou diagnostikováni jako „astmatici“. Platí tady zřejmě ono staré známé - co není zakázáno (nebo na co lze sjednat výjimku v užívání), je povoleno. Tím samozřejmě nechci říct, že všichni sportovci jsou zdraví a žádný z nich astmatem netrpí. Naopak, jde stejně jako u alergií o nemoc celkem rozšířenou. Ale protože přípravky na léčbu astmatu samozřejmě pomáhají i zdravým sportovcům (lepší roztažitelnost průdušek a zlepšené dýchání, anabolický efekt, zvýšení bazálního metabolismu - spalování podkožního tuku atd.), jsou na tyto léky u sportovců sjednávány výjimky a ty následně využívány ke zlepšení výkonnosti. Látky, jež byly v minulosti zneužívány nejvíce (podotýkám že především kulturisty kvůli jejich antikatabolickému účinku a zvýšení bazálního metabolismu, což se hodilo po ukončení anabolické kůry ve fázi diety), už jsou zakázány (např. Clenbuterol, známý spíše pod obchodním názvem Spiropent, dále Salbutamol), stejně tak další celkové kortikoidní přípravky. Zůstaly povoleny většinou jen inhalační „lehké“ kortikoidní přípravky a navíc se na ně vztahuje nutnost vyjednání výjimky na užívání, na základě lékařského potvrzení.

Problémem je, že spousta zdravých sportovců si takovýmto nezodpovědným chováním nakonec astma skutečně časem vyvolá. A to nemluvím o dalších nežádoucích účincích těchto přípravků, jakými jsou neklid, nespavost, třes, zvýšené svalové napětí a hrozba křečí atd.

Doufám, že jako varování to mladým sportovcům stačilo a toto téma tak můžeme nadobro opustit.

MM


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing