Co vzít s sebou na soustředění do tepla? (2. část)

05.03.2018 13:21

Co vzít s sebou na soustředění do tepla? (2. část)

Oblečení pro všechny možné varianty počasí již máme v tašce a kolo rozložené a krásně uložené v krabici, tašce nebo kufru a můžeme se tedy vrhnout na další nezbytné věci. Tentokrát to vezmu pěkně heslovitě, aby to skutečně mohlo sloužit jako určitý návod a pomůcka k balení a u některých věcí budu maličko konkrétnější.

Cyklistická přilba

V mnohých zemích povinná, takže i ti, kteří si doma hrají na hrdiny, ji nezapomenou přibalit. Tady bych si dovolil trochu „agitace“. Jsme sice dospělí a svéprávní lidé, ale pokud bych mohl, pak bych všem doporučil používat přilbu při jakékoli vyjížďce, včetně té do restaurace za rohem.

Cyklistické tretry

Pozor na kompatibilitu treter (kufrů) a pedálů, jež si berete, aby se nestalo, že si vezmete jiný systém, než jste měli doposud na „zimáku“, a jiné tretry. Není úplně od věci mít dvoje a už vůbec ne vzít si náhradní kufry.

Běžecké boty

Nejlépe jedny silniční a jedny terénní, případně jedny čisté do posilovny, na pokoj a případně i pantofle na bazén, slečny možná ještě nějaký pár bot navíc.

Cyklistické brýle

Určitě nezapomenout, více kusů nebo s výměnnými skly pro různé počasí. V případě některých i jako skvělý módní doplněk.

Doplňky ke kolu

Nářadí, duše, plášťovky nebo galusky, náhradní plášť, mazání, kazeta s horskými převody, lahve na pití a případně i termolahev. Někdo vozí náhradní kola, rychloupínáky, lanka, rezervní košík, brzdové špalíky apod. Tady záleží na každém, jak široký „arzenál“ náhradních dílů vozí, každopádně se to občas vyplácí. Na druhé straně, většinu těchto věcí mají i vaši kamarádi a co nemá nikdo, dá se v těchto cyklistických oblastech jednoduše koupit v obchodě. Co bývá často nedostatkovým zbožím, kde každý spoléhá na své kamarády, je velká pumpa na kolo. Ve většině cyklistických destinací je ale součástí ubytovacích prostor i půjčovna kol, kde jsou velké pumpy volně k dispozici a pomohou vám i se seřízením kola a opravami, pokud jsou potřeba.

Měřič TF, Wattmetr, GPS…

Nějaký ten Garmin nebo jiný měřič TF by měl mít asi každý, neboť trénovat jen „na pocit“ není zrovna nejefektivnější, zvláště když je člověk nadšený z tepla a nemá na sobě několik vrstev oblečení. Lehce se stane, že se „zatáhnete“ za prvních několik dní soustředění a zbytek pobytu už jen jezdíte „z povinnosti“, trpíte a přežíváte. Tady si ale nedělám obavy, neboť sportovní elektronika se stala u „hobbíků“ natolik oblíbenou, že tím nejméně vybaveným v této oblasti bývám na soustředění já. Všichni ostatní mají na kole wattmetr, navigaci s GPS, radar, další hodinky s navigací na ruce atd. Dospělo to tak daleko, že dnes už bez hodinek, co počítají bazény, nikdo nespočítá ani 400 metrů, natož 800 nebo 1500. Hodinky vám prostě diktují i to, kolik toho musíte sníst, kolik hodin je potřeba na regeneraci, kdy jít spát a už jen zbývá, aby hlásily kdy se jít vyčůrat… ;)

Sportovní výživa

Někomu možná postačí pár tatranek a houska ze snídaně, do lahve voda a po tréninku obžerství na večeři. Ti, co to se sportem ale myslí trošku vážně, by doma neměli zapomenout iontový nápoj, nápoje určené na regeneraci, tyčinky, želé a gely k doplňování energie v průběhu dlouhých tréninků, větvené aminokyseliny BCAA k ochraně svalové hmoty, výživu pro klouby, nějaké ty vitamíny a minerály. Kdo chce shazovat kila i nějaký metabolizér a další věci. Je na znalostech a zvyklostech každého, kdo co používá, nicméně soustředění znamená pro organismus extrémní zátěž a jeho „palivo“ by podle toho mělo vypadat. Na večeři se to rozhodně vše dohnat nedá.

Mastička na intimní partie, masážní prostředky, běžná kosmetika…

Budete denně sedět několik hodin na kole a sedací partie většiny z vás na to nejsou po zimě zvyklé, to je potřeba si uvědomit. Takže krém proti opruzeninám by ve vaší tašce rozhodně neměl chybět. Kdo je zvyklý používat masážní prostředky, ať už za účelem prohřátí svalů, „nastartování“, regenerace apod., nezapomene je doma, stejně tak jako třeba opalovací krém (pro jistotu) a běžnou každodenní kosmetiku. Vůbec od věci není ani tekutý cestovní prací prášek, nebo speciální prášek na syntetické materiály.

Lékárnička

Možná ji nebudete potřebovat, ale mít s sebou pár základních věcí se určitě vyplatí. Kromě věcí na nějaké ty odřeniny, kdybyste se náhodou nedej bože poroučeli k zemi, by měla obsahovat nějaké léky tišící bolest, snižující teplotu, potlačující zánět, antihistaminikum v případě alergie nebo bodnutí hmyzem, něco na případné střevní potíže a případně další věci. Ono se vždy nejvíc hodí to, co s sebou člověk nemá.

Elektronika

Kromě té již zmiňované se asi bude hodit mobil, foťák, notebook, digitální teploměr nebo přímo malá meteostanice, MP3 atd.

Platební karta, peníze

Místní měna, pojištění - v závislosti na tom kde jste.

Plavecké pomůcky

Packy, brýle, ploutvičky, posilovací gumy, čepička, někde i neopren, nebo „úzkostěnný“ neopren do bazénu se studenější vodou, destičky, pantofle atd.

Pro závisláky…

Kdo nevyrazí na trénink bez předchozí kávičky, nezapomene konvici a nádobí, které jsou sice součástí apartmánů, ale v hotelech je většinou nenajdeme a mohou se hodit i v případě nachlazení atd. Naštěstí součástí většiny sportovních areálů je i celodenní bar, který uspokojí i ty náročnější závisláky.

No a řekl bych, že máme skoro sbaleno. Určitě jsem na něco zapomněl, ale to podstatné by se mělo už nacházet v krabici s kolem, tašce a batůžku.

Martin Matula


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing