Co znamenají květnová uvolnění pro český triatlon?

24.05.2020 13:18

Co znamenají květnová uvolnění pro český triatlon?

Kdy se budou moci konat první závody? Kdy se reprezentanti potkají na tréninkových kempech? A kdy se zase rozběhne olympijská kvalifikace?

Tomáš Petr, technický ředitel ČTA

11. května byla uvolněna další epidemiologická opatření. Znamená to něco konkrétního pro závodní kalendář?

Stále platí, že máme připravené tři scénáře průběhu sezony – ten nejoptimističtější z nich počítá se startem sezony od července. Vzhledem k některým novým uvolněním jsme ale vznesli důležité otázky na Národní sportovní agenturu, potřebujeme totiž znát konkrétní podmínky, za jakých můžeme závody uspořádat. Zatím sledujeme jen spekulace v médiích o startech ve vlnách, o odhazování roušek a další věcech.

Je možné, že se závody uskuteční i dříve než 1. července?

Ano, jsme připraveni závody uspořádat prakticky velmi rychle, na čemž jsme také domluveni s pořadateli. Ale musíme dostat jasná kritéria, kterých se budeme při organizaci řídit. Na ta čekáme.

Mohlo by na tom něco změnit datum 25. května, kdy se plánují další uvolnění?

Doufáme, že by mohlo dojít k prolomení hranice, která stanovuje, že na závodech může být jen sto lidí a která je pro závody Českého poháru v triatlonu velkou komplikací. Když padne, věříme že budeme mít šanci začít závodit už v druhé polovině června.

Aktuální variantu sezony najdete na konci tohoto článku


Martin Hotový, sportovní ředitel ČTA

Co se změnilo pro české triatlonisty díky poslednímu uvolnění opatření (11. května)?

Pro nás se mění především to, že je už oficiálně možné trénovat také v hobby skupinách. Pro profesionály se nemění prakticky nic, protože ti už takto trénovat mohli.

Je možné již organizovat tréninkové kempy?

Co se týká mládežnických reprezentací, musíme počkat ještě na další rozvolnění, které je naplánováno na začátek června a které nám umožní využít ubytování. Dorostenci a junioři pak budou mít přípravný kemp na Moravě, kde budou mít vlastní bungalovy, aby byli izolováni od dalších lidí. To je pro nás důležité. Také je potřeba říct, že kempy budou dobrovolné a každý sportovec bude moci bez jakýchkoliv postihů říct, že se jich nechce účastnit. Pro všechny účastníky také nakoupíme roušky a desinfekce, abychom splňovali všechna opatření. Zároveň budeme požadovat prohlášení, že sportovci nepřišli do styku s osobou s onemocněním COVID-19.

Bude možné využívat bazény?

Nepředpokládáme, že by byly v blízké době kryté bazény otevřeny, proto vše směřujeme k volné vodě.

A co se týká elitní reprezentace?

Tady bohužel zatím chybí jakýkoliv závodní kalendář, ke kterému bychom mohli směřovat přípravu. Doufáme, že budeme moci odcestovat na konci srpna do Tartu, kde se má uskutečnit evropský šampionát v olympijském triatlonu. Jinak to ale vypadá, že bychom mohli mít nejlépe obsazené závody českého poháru za poslední roky, protože elitní reprezentanti, kteří jinak na domácích závodech příliš nestartují, se budou chtít udržet v závodním rytmu.


Lukáš Vrobel, trenér reprezentace

Jak se vyvíjí situace ohledně zastavené olympijské kvalifikace?

Žádné oficiální informace zatím bohužel nemáme. Mezinárodní triatlonová unie rozhodla, že dokud nebude mít celý svět férové podmínky, tak se body do kvalifikačních žebříčků nebudou počítat. To znamená, že i když se podaří uspořádat například světový pohár v Karlových Varech, body z něho nebudou zapisovány do žádných rankingů.

Existuje nějaký krizový scénář pro situaci, kdy se olympiáda bude blížit, ale férové podmínky pro celý svět nenastanou?

O ničem takovém nevím. A myslím, že také ITU bude na tuto situaci reagovat teprve v momentě, kdy bude aktuální. Zatím nejde ani spekulovat, kdy kvalifikaci otevřou a kolik závodů se do ní bude započítávat.

Plynou z toho pro české reprezentanty nějaké výhody či nevýhody?

Pro nás se nic nemění. V jednu chvíli pro nás bylo logisticky výhodnější, když se kvalifikační závod štafet přesunul z Číny do Španělska, ale to už je také minulost. Jediné, co teď víme, že do konce června jsou zastavené všechny aktivity ITU.

Jaký režim teď mají reprezentanti?

Část závodníků se potkává v Podolí na plaveckých trénincích, ale jinak trénují individuálně. Nevíme totiž, k čemu můžeme přípravu směřovat a nemáme žádné záchytné body. Jakmile se objeví první konkrétní závody, začneme k nim ladit také trénink.


Varianta letních závodů  od července 2020

Olympijský a sprint triatlon
18. 7. Mělník
15. 8. Příbram
16. 8. Příbram – štafety
? 22.-23. 8. Račice ?
29. 8. Brno
12. 9. Karlovy Vary
13. 9. Světový pohár Karlovy Vary
19. 9. Zlín
20. 9. Zlín- štafety

Střední a dlouhý triatlon
20. 6. Moraviaman*
18. 7. Pálava Race
1. 8. Slovakman
29. 8. Pilman
13. 9. Doksy Race
26. 9. Czechman
*pokud to podmínky dovolí

Duatlon
20. 9. Žamberk

Xterra
5.-6. 9. Xterra Prachatice
27. 6. XTERRA Dachsman – Cvikov
2. 8. XTERRA Krušnoman Most
22. 8. XTERRA Miladatlon – Ústí nad Labem
30. 8. XTERRA Šindel Cup – Šindelová
3.-6. 9. XTERRA Czech – Prachatice (SP, EP, MČR)
17. 10. XTERRA HusMuž – Duatlon – Křišťanovice

Kvadriatlon
20. 6. Týn nad Vltavou - závod je zrušen

Červeně jsou přeložené závody.
Račice 22. 8.-23. 8. je plánovaný  účelový závod ČTA.


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing