Jakou dobu sedět na trenažeru nebo válcích

28.11.2019 17:13

Jakou dobu sedět na trenažeru nebo válcích

Asi to přijde na mysl každému. Je dobré v zimě, kdy je ježdění na kole venku nemožné, vysedávat dlouhé hodiny na trenažerech a válcích a má to nějaký významný efekt? Znám spoustu lidí, pro které jsou několikahodinové tréninky „pod střechou“ naprosto běžnou záležitostí a mimo to, že to „usedí“ (rozuměj-že to přežijí jejich sedací partie), není to pro ně problém ani psychický.

Sám vím, že bych to nezvládl a tak se o to ani nepokouším. Doma na trenažeru vydržím s obtížemi hodinku při sledování dobrého sportovního pořadu v televizi a dvouhodinovku zvládnu maximálně tak na spinningu, když je na co koukat.  A ani toho nemusím litovat, protože ze zkušenosti vím, že je to vlastně dobře. Delší tréninky na kole bohatě nahradí běžky a silovější přípravu vybíhané svahy a příprava v posilovně. Kolo přes zimu je potřebné především pro procvičování cyklického pohybu kulatého šlapání a trénink inervace zapojování svalových skupin při tomto pohybu. Proto se na válcích a trenažeru používá s oblibou vyšší frekvence šlapání a dokonce i šlapání jednonož.

Lepší než mnohahodinové vysedávání na trenažeru při stále stejné intenzitě a frekvenci šlapání je kratší trénink, ale pestrý co do frekvencí šlapání a používaných intenzit. Jasným důkazem je „plochá“ výkonnost u sportovců, co trávili v zimě na trenažeru hodiny a hodiny na jarních závodech nebo i soustředěních, kdy mají sice „našvihanou“ vysokou kilometráž, ale při prvním zrychlení nebo ostřejším kopci ihned odpadají z balíku. Důvodem je absence tréninku při vyšších wattech v celém zimním období, nekompenzovaná posilováním, nebo silovým tréninkem. Pro triatlonisty to samozřejmě platí dvojnásob. Přes zimu by pro ně základem nemělo být kolo „pod střechou“, ale především plavání a běh, doplněný o posilovnu a se zařazením běžek a dalších doplňkových aktivit. Trenažer a válce v omezené míře kvůli svalové inervaci a technice šlapání. Důraz na cyklistiku přijde na jaře a najíždění kilometrů bude hlavní náplní jarní přípravy.

Neztrácejte proto čas dlouhými hodinami na trenažerech a válcích, neboť výsledný efekt se zdaleka nebude rovnat vynaloženému úsilí. Úplně ale kolo přes zimu neodložte, jinak se na jaře budete do alespoň ucházející cyklistické formy hodně dlouho dostávat.


Partneři

    

                         Partneři     

                       


           


O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2020, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing