Je závod nejlepší trénink?

14.08.2018 16:21

Je závod nejlepší trénink?

Ano, závod může být skutečně kvalitním tréninkem, ale pouze takový, který absolvujeme v rámci přípravy „zadrženě“ (s rezervou) v předem určeném tempu. Rozhodně to ale neplatí absolutně, tam je to spíše obráceně. I ti nejlepší sportovci musí po sérii několika naplno absolvovaných závodů závodění přerušit a absolvovat „obnovovací“ tréninkový blok, aby udrželi vysokou výkonnost po celou sezónu.

Znám i dost sportovců, kteří závodí týden co týden prakticky po celý rok. Je to ale spíše proto, že je to baví a závoděním si udržují motivaci a chuť do sportování. Trénink se takovémuto formátu ovšem musí přizpůsobit, závody musí být „tvůrčími“ tréninky a zbytek týdne spíše odpočinkový nebo bez dalších intenzit. Není to, ale rozhodně nejlepší cesta k úspěchu a růstu výkonnosti. Mnohem účinnější je používat přípravné závody pouze jako speciální tréninkový prostředek ve formě velmi intenzivního tréninku, který tolik „nebolí“ a který by sportovec samostatně v rámci tréninkového procesu jen s obtížemi absolvoval. A jako takový musí i zapadat do tréninkového plánu a musí být absolvován pouze na určité hranici TF nebo předem určeným tempem bez ohledu na to, kolik soupeřů nás porazí. Na takovýto závod nijak neladíme, nepřizpůsobujeme výživu, suplementaci a ani se jím nijak nestresujeme, v tom sportovním slova smyslu.

Málokdo z nás se ale dokáže při přípravném závodě uhlídat a skutečně nezávodit. Pro mnoho sportovců totiž není snadné nechat se porážet od soupeřů, na které „máme“ a kterým bychom ve férovém závodě nedali šanci. Sportovní příprava je však z velké části o sebekázni a kdo ji nemá, vysněných met většinou nedosáhne.

Takže až si svého kamaráda na některém z přípravných, například běžeckých závodů, doslova vychutnáte, nemusí to být vždy tím, že není ve formě…

M.M.


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing