Kde a v čem běhat v zimě, když to venku klouže?

18.12.2019 10:21

Kde a v čem běhat v zimě, když to venku klouže?

Běh je jeden z mála sportů, který je nejen hlavním, ale i doplňkovým sportem pro většinu sportovců a závodníků jiných disciplín a to především proto, že se dá provozovat celoročně a prakticky za jakýchkoliv podmínek. A tak během nepohrdne za třeskutých mrazů ani cyklista, veslař, při špatných sněhových podmínkách ani lyžař-běžec a v rámci všeobecné přípravy dokonce ani fotbalista! (I když tady by se o tom, co je ještě chůze a co už běh, dalo polemizovat.) Specialisté běžci mají dokonce zimní halovou sezónu.

Pokud jsme někde na horách (tady ovšem většina vytrvalostních sportovců dá přednost běžkám), nebo v oblastech, kde není vysoká koncentrace lidí, nečiní nám běh v zimním období na sněhu větší problém a limitujícím faktorem bývá především výška sněhové pokrývky. Co ale v městských aglomeracích, kde se sníh v parcích, jež jsou pro běh nejvíce využívány, rychle uchodí a promění v kluzkou sněho-ledovou plochu, po které se dá sotva klusat a i to je často nebezpečné. Ti, kteří se nebojí riskovat, vyrazí na silnice určené motoristům, které jsou přeci jen udržované - solené nebo sypané a šinou si to v protisměru proti projíždějícím automobilům, doufaje, že je řidiči zavčasu uvidí a především nezazmatkují. Rychlý úhybný manévr, nebo intenzivní brzdění, které by v letním období bez problémů prošlo a skončilo tak maximálně nějakou nadávkou, může na kluzké vozovce skončit smykem, s někdy až katastrofálními následky.  Jít trénovat někam „pod střechu“, také není jednoduché, neboť atletických hal a tunelů je u nás jako šafránu a navíc je pro mnohé z nás problém se do nich vůbec dostat. Ale ani pro ty šťastlivce co mají halu ve svém dosahu a dokonce se jim povede si do ní zařídit přístup, není takové běhání příliš ideální. Nejen, že je trénink v hale dost deprimující, ale pro dlouhé běhy i nevhodný a to díky tvrdosti povrchu a především klopení. A tak zatímco atletům, trénujícím systémem opakování kratších rychlejších úseků trénink v hale prospívá, nám vytrvalcům se brzo vymstí v podobě problémů s okosticemi apod. A tak i většina triatlonistů využívá tréninků v hale výhradně k tréninku rychlosti a tempa v podobě úseků a delší běhy absolvují raději venku.

Dalším řešením je běhátko. Ovšem pokud jsem řekl, že běh v hale je dosti deprimující, potom nevím, co bych řekl o tréninku na běhátku. Zpočátku vás to bude možná chvíli bavit, ale věřte, že to bude horší a horší a po nějakém tom měsíci už nebudete moci běhátko ani vidět. Jedinou výhodou je určitá variabilita tréninků a nebo běhátko ve fitku, kde je (občas) na co se dívat! ;)

Pokud je venku sucho, nebo napadán čerstvý sníh, stačí si obout kvalitní krosovou obuv s hrubším vzorkem podrážky a vhodnou svrchní vrstvou, odolnou proti sněhu, mokru a blátu a můžete vyrazit.   Co ovšem za situace, kdy se lesní a parkové cesty proměnily téměř v kluziště a to ušlapáním sněhu, nebo chvilkovou oblevou a následným poklesem teploty? Jak běhat, aby náš trénink nebyl spíše chůzí než během a neriskovali jsme zranění vlivem ustřelování bot při odrazu, nebo naopak uklouznutí při dopadu? Na ledu totiž nedrží ani silniční, ani ta nejlepší „trailová“ bota, o čemž se každý z vás určitě přesvědčil.  

Ještě před několika lety jsem tyto podmínky řešil kombinací rychlých běhů v hale a opatrného klusání v běžných botách na tomto kluzkém terénu. Poté, co jsem ale halu z časových i jiných důvodů přestal navštěvovat, musel jsem hledat jiné řešení. Protože vím, že celou zimu jen proklusat není zrovna ideální, neboť naše „forma“ na jaře bude díky nedokonalému odrazu a sedavému způsobu běhu více než žalostná. Riskovat zdraví své i řidičů aut na silnicích se mi také příliš nechtělo. A tak jsem vyzkoušel tretry. Bohužel většina dostupných modelů je konstruována jako závodní varianta boty bez jakýchkoliv tlumicích prvků, takže delší běh, zvláště „přes patu“ je doslova o zdraví. Navíc je v tretrách zima, a pokud v nich musíme absolvovat nějaký odkrytý asfaltový úsek, je to téměř nemožné.

Další variantou, kterou jsem vyzkoušel, byly některými běžci tolik opěvované nesmeky. Nejen že mi při došlapu na botě něco „vadilo“ a měl jsem pocit nestabilní obuvi (podotýkám, že jsem vyzkoušel asi tři varianty nesmeků, od těch obyčejných, až po variantu v ceně běžeckých bot střední třídy), ale taky se mi je podařilo často posunout, nebo dokonce vyzout a to jednou v situaci, že jsem je na místě rovnou zahodil.

A tak jsem se zase vrátil k mým osvědčeným terénním botám a prostě běhal opatrně. Nějaký rok na to se mi ovšem dostala do ruky novinka nejmenované běžecké firmy a moje sportovní srdíčko hned při prvním výběhu zaplesalo. Šlo o terénní boty s goretexovou membránou doplněné desíti 9mm dlouhými zapuštěnými hřeby v terénní podrážce, které jsou jednak tupé a jednak vykukují z podrážky doslova jen při došlapu. To zaručuje, že se s těmito tretrami dá běžet nejen po sněhu a ledu, ale i na asfaltu (i když za slyšitelného klapání). Hřeby jsou výměnné a pokud bychom použili záslepky, stane se z tretry klasická kvalitní krosovka. (To pro ty, kteří by argumentovali, že doma nemohou mít patery boty). Hned při prvním výběhu jsem byl překvapen perfektním přenosem síly při odrazu, dokonalou stabilitou, bezproblémovým bržděním i změnou směru u na téměř čistém ledu (podotýkám, že jsem měl značný strach a respekt a chvíli mi trvalo, než jsem to vůbec otestoval) a když jsem zjistil další obrovský rozdíl oproti nesmekům a to absenci nabalování sněhu a bláta při oblevě, rozhodl jsem se, že se s vámi o svoji zkušenost musím podělit. Věřím totiž, že budete stejně nadšení jako já, nesmeky přenecháte chodcům a důchodců a pořídíte si tyto krosovky s tupými hřeby, díky nimž se vaše běhání na sněhu a ledu stane nejen bezpečné, ale i zábavné – chodci a „klouzající“ běžci, které budete míjet a předbíhat, nebudou věřit vlastním očím. ;)

M.M.


Partneři

    

                         Partneři     

                       


           


O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2020, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing