Kdo neumí plavat pomalu, nenaučí se plavat rychle

18.10.2018 14:56

Kdo neumí plavat pomalu, nenaučí se plavat rychle

Tento článek dost souvisí s článkem o stereotypním tréninku, který k žádnému výraznému zlepšování výkonnosti nevede. U plavání o to více, že u něj hraje významnou roli technika a cit pro vodu.

Nejlépe to vidím u začátečníků v naší plavecké škole. Umějí většinou jen kraul a prsa a mají v podstatě jednu nacvičenou rychlost, kterou plavou. Když zpomalí, začnou se topit, když se pokusí zrychlit, zvýší jen úsilí, ale rychlost plavání zůstane prakticky stejná.

Všichni jsou hrozně překvapení, když jim na začátku skoro zakážeme jejich oblíbený kraul a učíme různá cvičení na polohu těla, orientaci ve vodě, získání citu pro vodu nebo styly jako znak a delfín, které přeci nikdy nebudou potřebovat. Kolikrát je jednodušší práce s úplnými začátečníky, kteří se učí plavat úplně od začátku, než s těmi, kteří už kraul docela umí, ale plavou technicky špatně. Rozbít jejich léty zažitý stereotyp je někdy nadlidský úkol a naše snaha se často setkává až s nepochopením. Oni přeci chtějí trénovat, plavat úseky a ne se učit znak nebo delfínové vlnění nebo ztrácet čas nějakými prapodivnými pohyby s názvem plavecká cvičení, sculling apod. Ještěže občas zahlédnou i plavce o nějakou tu dráhu vedle, kteří plavou docela obstojně a občas podobné „blbosti“ taky dělají.

Další neuvěřitelné zjištění přichází, když už se dostaneme k samotnému kraulu a k úsekům. Zatímco průměrný plavec plave řekněme stovky s úsilím lehce, středně a rychle za 1:30, 1:20 a 1:10, kraulový „bojovník“ při stejném motivu plavce při první stovce za 1:25, tím porazí všechny, druhou jede úplně stejně nebo pomaleji a třetí (rychlou) dospurtuje za 1:20. U plavce rozdíl mezi první a třetí dvacet sekund, u bojovníka sotva pět.

Slušná technika plavání se dá naučit pouze komplexně. To znamená, že plavec si musí s vodou rozumět, umět si s ní pohrát, umět na ní ležet, kontrolovat každý pohyb, kontrolovat rychlost záběru, jeho hloubku a délku. Voda se prostě nedá přeprat silou (pokud tedy bojovníkovi nesvěříte ploutve a packy větší než destička na nohy). Tento nácvik vyžaduje naučit se veškeré pohyby provádět pomalu a až následně přidávat sílu a rychlost. Stejně tak je to s ostatními styly. Neučíme se je proto, že je budeme potřebovat někde na závodech, učíme se je proto, že bez nich se ani toho kraula nikdy dobře nenaučíme.

Kdo tedy nezvládne správně provedený záběr při nízké rychlosti, nemá šanci ho zvládnout při jakékoliv vyšší s větším úsilím. Cit pro vodu se rychlým plaváním získat nedá. Navíc rychlost ruky při záběru se musí neustále zvyšovat, protože roste i rychlost sloupce vody, který naší rukou uvádíme do pohybu. Záběr tedy začíná pomalu a nejrychlejší je na konci. Pokud veškerou sílu použijete už na jeho začátku, uvedete sloupec vody do takové rychlosti, že celou druhou polovinu záběru už vůči vodě nezrychlíte a tedy nijak nezabíráte - účinnost druhé poloviny záběru je nulová.

A tak jen doufám, že i ti nejzatvrzelejší bojovníci pochopili, že pokud se nenaučí plavat pomalu, nebudou nikdy umět plavat skutečně rychle.

M.M.


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing