Nemoc a trénink - běžné respirační nemoci

30.11.2018 12:02

Nemoc a trénink - běžné respirační nemoci

Úvodem tohoto článku bych chtěl říci jednu velice důležitou věc. Každý z vás je individuum, každý z vás zná nejlépe svoje tělo a ví, jaký průběh u něj obvykle tato onemocnění mají a co od nich mohou očekávat. Každý z vás musí umět posoudit a odhadnout, co si v takovémto stavu může dovolit a co pro vás bude nejlepší!

Občas to potká každého z nás. Imunita sportovců je navíc vlivem náročného tréninku značně oslabena a tak jme občas doslova „první na řadě“. Většinou se však, ale jedná o běžná respirační onemocnění, nejčastěji nachlazení doprovázené rýmou, bolestí krku a jen mírně zvýšenou teplotou.

Obvyklý průběh je asi takovýto. Ráno se necítíte úplně optimálně a máte lehce zvýšenou TF. Nálada také nebývá nejlepší a někteří z vás už tuší, že se něco děje. Postupně začíná bolet krk, natékají uzliny, někdy bolí hlava, případně i kůže, postupně přichází suchý kašel a obvykle i zvýšená teplota. Pokud zachováte klidový režim, spouští se rýma, kterou často doprovází i ucpané dutiny, suchý kašel přechází ve vlhký, hlenovitý a vaše tělo, které už zlikvidovalo z velké části narušitele, se postupně začíná očišťovat. Pokud nemoc částečně přecházíte, dochází obvykle k přechodnému zlepšování stavu (především po ránu, poté co ze sebe dostanete nános hlenů z vašich sliznic) a zase následnému zhoršování a léčba se prodlužuje.

Pokud se pokoušíte trénovat, v lepším případě to ustojíte a léčbu jen protáhnete, v tom horším si přivodíte mnohem závažnější problémy, kterých budete později litovat. Ono se zápalem plic se trénuje dost špatně a na takový zánět srdečnice se dá i zemřít. Ale to si většinou uvědomíte, až když je opravdu zle.

A jak se tedy léčit a zachovávat klidový režim?

V prvé řadě bych vám doporučil, pokud nemáte horečku přes 38, nechodit k doktorovi. I pokud je teplota zvýšená, vydržte 3-4 dny v klidovém režimu, jestli sama neodezní. Tam totiž s velkou pravděpodobností nafasujete antibiotika, která jsou na virová onemocnění stejně neúčinná. Navíc si jejich častou konzumací snižujete citlivost na jejich účinek. Když jsou potom opravdu potřeba, nezaberou, což může být problém. Sami si vzpomeňte (ti starší) – dřív byl jen Penicilin a předepisoval se pouze někdy. Ale zabral pokaždé! Dnes dostanete antibiotika v podstatě na cokoli, ale nejspíš se vám stane, že nezaberou a doktor vám v polovině léčby předepíše jiná.

Navíc - v ordinaci, plné nemocných lidí, s velkou pravděpodobností „chytíte“ něco dalšího. Doktor by měl přijít na řadu až v případě, že teplota po několik dní neustupuje a stav se zhoršuje. Samozřejmě se to týká respiračních onemocnění. Pokud rozpoznáte angínu, nemůžete polknout ani čaj, natož nějakou tuhou stravu, rychle za doktorem a antibiotika jsou zcela na místě.

Když už je tady zmiňuji, nedá mi to, abych vám o nich neřekl i něco dalšího. Antibiotika jsou proti bakteriím zbraň velmi účinná a ve většině případů si s nimi snadno poradí. Neumí ovšem rozlišovat špatné bakterie od dobrých, nám prospěšných a imunitu posilujících. Likvidují všechny bez rozdílu, čímž naše obranyschopnost opět klesá. Mnozí si myslí, že problém vyřeší krátkodobými širokospektrými přípravky, z nichž nejznámější a nejrozšířenější je u nás asi Sumamed. Za tři dny, po které se bere si myslí, že mají pokoj, problém vyřešili a vrhnou se na trénink. Lék, ale působí mnohem déle a připočteme-li rekonvalescenci, měli bychom se po jeho dobrání vrátit k plnému tréninku až za 10-14dní. Málokdo to ale respektuje a já jsem byl mnohokrát zářným příkladem.

Znám ale i horší příklady. Jsou jedinci, kteří respirační nemoci v podstatě vůbec neřeší. Doslova vlítnou do lékárny a nakoupí přípravky s kofeinem a efedrinem nebo pseudoefedrinem (uleví sliznicím a povzbudí) společně s něčím na snížení teploty a bolestivosti (ibuprofen, paracetamol, kys. acetylsalicylová) a takto „nadopovaní“ se vrhnou na trénink. Ani se nebudu opakovat, s čím vším si zahrávají. Na jedné straně se jim nedivím, reklamy na Nurofen, Coldrex, Brufen a další léky nelze v televizi přehlédnout, na druhé straně ovšem netuší, že tyto léky nijak neléčí, ale jen potlačují projevy nemoci a přináší chvilkovou úlevu a snížení horečky a bolestivosti. Ale abych jim nekřivdil zcela, působí částečně protizánětlivě.

Co tedy dělat a čím se léčit?

Především dostatkem tekutin. K jejich zvýšeným ztrátám dochází nejen pocením, ale i tvorbou hlenů a v neposlední ředě i zrychleným dýcháním a vydechováním vodních par. Mezi tekutinami by rozhodně neměl být alkohol a to zvláště ten tvrdý. Je totiž jen další zátěží a jedem pro organismus, který musí odbourat a vyloučit. Další vhodnou léčbou je zvýšený příjem vitamínu C, ale i dalších antioxidantů. Pokud by byla teplota opravdu vysoká, můžete sáhnout po některém z výše uváděných léků, ale platí samozřejmě klidový režim, i když se vám s největší pravděpodobností přechodně uleví.

MM


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing