Neobvyklé změny tepové frekvence a jejich příčiny

16.04.2019 12:33

Neobvyklé změny tepové frekvence a jejich příčiny

V předchozích článcích jste měli možnost načerpat spoustu informací o měření tepové frekvence, základních parametrech, co na ni má vliv a řadu dalších informací. A protože nastává řada situací ať už v průběhu tréninku, nebo po něm, nebo z dlouhodobějšího hlediska, kdy se naměřené hodnoty vymykají normálu, jsem tady se souhrnem nejběžnějších příčin.

Klidová TF se výrazně zvýšila - pokud jsme se zrovna nepřesouvali do hor, nebo do vzdálenějších krajin s výrazně odlišným klimatem nebo s jiným časovým pásmem, půjde nejpravděpodobněji o krátkodobou únavu z předchozího tréninku. Další možností je, že tělo začíná bojovat s nějakou přicházející nemocí, jejíž příznaky se ještě naplno neprojevily.

TF nedosahuje při tréninku „intenzit“ odpovídajících hodnot - patrně se bude jednat o velkou únavu z extrémního závodu (Ironman, maraton apod.), nebo dlouhodobou přetrvávající únavu, která může vyvrcholit až přetrénováním. Jednou z možností je i totální vyčerpání glykogenových zásob organismu.

TF nedosahuje při testu „do maxima“ obvyklé maximální hodnoty - nejpravděpodobněji jde o vyčerpání glykogenových zásob organismu, v úvahu připadá i celková nervosvalová únava a možnou příčinou je i naše psychika, která nám nedovolí test do maxima realizovat a zabalíme jej ještě před jeho dosažením (dá se zjistit podle hladiny laktátu).

Pokles TF po tréninku je velmi pozvolný a hodnota TF zůstává dlouho vysoká - příčinou je opět dlouhodobější únava z přetížení, hraničící až s přetrénováním. Nezaměňujeme ovšem s pozvolnějším poklesem TF po dlouhém a náročném vytrvalostním výkonu.

TF je při obvyklé intenzitě zatížení mnohem výše než by být měla - nejpravděpodobnější příčinou je přehřívání organismu a dehydratace. Další možností je i přicházející nemoc. Často se děje ve velmi teplém a vlhkém prostředí, nebo při nadměrném oblečení, kdy stoupne teplota tělesného jádra.

Při tréninku úseků se během odpočinku nedostává TF na obvyklé hodnoty pro tento typ tréninku - intenzita úseků je vzhledem k naší aktuální trénovanosti pravděpodobně příliš vysoká, nebo je nepřiměřená jejich délka. Příčinou může být i částečná únava.

Variabilita TF je po dobu několika dní po sobě nízká - jedná se s největší pravděpodobností o dlouhodobější únavu z přetížení, příčinou může být ale i únava psychická, zapříčiněná stresem. Jednou z možností je i nemoc, byť lehká.

A že se vám, jakožto triatlonovým začátečníkům něco takového nemůže přihodit? Budete se divit, ale může a to velmi snadno. Kolikrát stačí jedno společné jarní soustředění v teple s partou podobných „šílenců“ a sportovních nadšenců jako jste vy a na problém je zaděláno. Ale i tomu se budu v článcích na těchto stránkách věnovat, neboť není větší zážitek, než takovéto společné soustředění v teplých krajinách z jara absolvovat.

MM


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing