Stereotypním tréninkem se na vrchol nedostaneš

03.10.2018 00:31

Stereotypním tréninkem se na vrchol nedostaneš

Tak jako už jsem se na těchto stránkách věnoval tématu tréninkových principů, které je potřeba dodržovat a tématu regenerace, dá se krásně navázat tématem, proč stereotypní trénink příliš nefunguje a výkonnost se brzy ustálí a zastaví na jednom bodě.

Tréninkový impuls musí být dostatečně velký, aby ho tělo těžko zvládalo a muselo na něj reagovat „přenastavením“ svých systémů. Sportovní rétorikou řečeno - zlepšením se. Pokud tedy nepraktikujeme systém vzrůstající zátěže, ať už ve formě zvyšující se kilometráže, intenzity, počtu úseků, zkracováním pauz apod. a používáme stále stejnou opakující se zátěž po dlouhou dobu, dojde ke zlepšení pouze na začátku přípravy a následně už pouze udržujeme stejnou výkonnost. Náš organismus totiž ví, že danou zátěž bez větších potíží zvládne a nemá potřebu něco měnit.

Borci, kteří každý den uplavou stejným tempem 2km, nebo uběhnou denně stejných 10km stejnou rychlostí po několik let se hrozně diví, že se jejich výkonnost nikam neposouvá. Počáteční nárůst výkonnosti se po nějaké době zastaví a ta již jen kolísá v návaznosti na vedlejší faktory jako je váha, stav únavy, kvalita výživy, roční období, zdravotní stav a z dlouhodobého hlediska i věk. Přitom by stačilo tak málo - uplatnit několik základních tréninkových pravidel a zlepšení by se zákonitě dostavilo a nezáleželo by jen na četnosti odtrénovaných jednotek jako doposud.

Samostatným tématem a neméně významným je zlepšení techniky a zařazení technických cvičení do přípravy (nejvíce nejspíše v plavání, ale i ABC v běhu nebo šlapání jednonož na válcích v cyklistice).

Pokud se k těmto změnám přidá ještě speciální silová příprava, kompenzační cvičení, kvalitní výživa a výživové doplňky a regenerační procedura, nemá stagnace výkonnosti nejmenší šanci.

M.M.


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing