Triatlon a amatérský sport

22.04.2020 09:29

Triatlon a amatérský sport

Všichni jsme jistě zaznamenali obrovský nárůst popularity nejrůznějších běžeckých závodů, městských běhů a běhání obecně. Tento fenomén je stále silněji pozorovatelný i u triatlonu.

Podobně jako běh, je i triatlon individuálním vytrvalostním sportem, kde lze velmi dobře stanovovat, porovnávat a případně i překonávat osobní výkonnostní cíle, bez ohledu na pohlaví, věk a fyzickou zdatnost každého jednotlivce.

S určitou nadsázkou se dá tvrdit, že každý běžec je potenciálním budoucím triatlonistou. Proč?

Každý sportovec má stanoven určitý cíl, ať už se jedná o sportovce vrcholového, nebo jeho amatérského souputníka. Někdo si tento cíl napíše obrovskými písmeny či číslicemi na zeď pokoje, někdo ho má tajně skrytý ve svých snech a představách... Pro někoho je cílem světový rekord, pro jiného je to překonání vlastního osobního nejlepšího výkonu či umístění, porážka kamarádů, ... a pro někoho je cílem i jen dokončení vybraného závodu.

Dá se říci, že u běhu narazí každý amatérský sportovec relativně brzy na své limity. Po počátečních velkých pokrocích a zlepšeních začne jeho výkonnost stagnovat a pro další zlepšení (i velmi drobné) by musel výrazně zvýšit a zkvalitnit svou tréninkovou aktivitu! Jde totiž vždy o zlepšení pouze jediné disciplíny – běhu.

Triatlon svou charakteristikou pak těmto sportovcům nabízí mnohem větší možnosti výkonnostního růstu. Široká škála kombinací vzdáleností a disciplín, navíc rozšířená o nutnost využití technického a materiálního vybavení, umožňuje velkou variabilitu v tom, co právě zlepšovat a v čem se výkonnostně a výsledkově posouvat.

Spolu s nárůstem popularity triatlonu jako masového sportu lze pozorovat stále intenzivnější zájem začínajících triatlonistů o zasvěcené informace a odborné vedení jejich přípravy. Na trhu a v akademických knihovnách je celá řada populárních a odborných publikací, které nahlížejí triatlon spíše jako vrcholový sport, případně pomáhají a radí již zkušeným závodníkům, i amatérským, jak zvýšit jejich aktuální výkonnost. Zdá se však, že zcela chybí jakýsi komplexní průvodce začínajícího triatlonisty. Může se samozřejmě jednat i o zkušeného sportovce, bývalého reprezentanta jiného sportu.

Triatlon však nabízí širokou škálu situací, se kterými bude nezkušený a neinformovaný sportovec konfrontován.

Na našich stránkách vám budeme postupně alespoň některé z nich predikovat a nabízet jejich řešení. A také rady, jak těm nežádoucím předcházet.


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing