Triatlon - co to je???

27.03.2020 09:23

Triatlon - co to je???

Tyto stránky připravujeme nejen pro ty z Vás, kteří se již rozhodli, že do TOHO jdou!

Ale chceme v rozhodování pomoct i těm, kteří zatím jen váhavě a s obavami přemýšlejí a zvažují, tápou a hledají co nejvíce informací - "jak, kde, s kým, s čím, zvládnu to, nezvládnu ..."

Samozřejmě, že ZVLÁDNETE!

V sekci TIPY A RADY budeme průběžně uveřejňovat rady a návody, jak se co nejlépe připravit na Váš první závod v triatlonu!

Začneme trochou osvěty ... :-)

Triatlon (angl. Triathlon) je vytrvalostní sport, který se skládá ze tří základních sportovních disciplín – plavání, jízdy na kole a běhu.

Samozřejmě existuje velké množství různých kombinací vzdáleností a disciplín, kdy se např. v zimní variantě nahrazuje plavání během na lyžích, případně se kombinují pouze dvě disciplíny, běh a kolo (duatlon), plavání a běh (aquatlon), nebo se naopak některé disciplíny přidávají – jízda na kajaku pro kvadriatlon atd. Většina těchto variant může existovat i v „terénní“ verzi, kdy se cyklistika na horském kole i běh odehrávají v náročnějším terénu.

Klasický triatlon se skládá z plavání na otevřené vodní ploše, jízdy na silničním kole a běhu po zpevněném povrchu. I zde existuje nespočet variant kombinací různých vzdáleností, standardně se však používají dvě, resp čtyři ustálené vzdálenosti:

  • za nepsaného „praotce“ a královskou disciplínu všech triatlonů a triatlonistů je považován dlouhý triatlon, obecně známý pod označením ironman (železný muž), i když toto anglické (i české) označení je (psáno s velkým prvním písmenem) vlastně spíše obchodní značkou těchto závodů na dlouhých tratích. Tato disciplína probíhá na tratích 3,8km plavání, 180km cyklistiky a 42,2km závěrečného běhu na maratonské vzdálenosti,

  • význam a rostoucí popularitu triatlonu potvrdilo jeho zařazení do programu OH v australském Sydney v roce 2000. Česká republika zde zásluhou Jana Řehuly získala bronzovou medaili. Tato kratší varianta triatlonu se odehrává na vzdálenostech 1,5km plavání, 40km na kole a 10km běhu. Pro zjednodušení bývají závody na těchto tratích označovány jako „olympijský“ případně „krátký“ triatlon,

  • jak dlouhý triatlon (ironman), tak i krátký (olympijský) triatlon mají své poloviční klony, tedy 1,9km plavání, 90km cyklistika, 21,1km běh (poloviční ironman, příp. půlka) a 0,75km plavání, 20km cyklistika a 5km běh (sprint),

  • obě tyto kratší varianty si získávají stále větší oblibu a popularitu a vývoj naznačuje, že zkrácení tratí nebo nějaké varianty sprintu by mohly v budoucnu nahradit i klasické tratě triatlonu na OH.


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing