Výkonnost nelze udržet celoročně

10.11.2019 12:49

Výkonnost nelze udržet celoročně

Stejnou výkonnost nelze udržet celý rok na stejné úrovni a váš trénink tomu musí odpovídat. Jsou sporty zimní a jsou sporty letní. Jsou ale i sportovci, kteří mají hlavní sport v létě a v zimě závodí v nějakém doplňkovém nebo naopak. Výjimkou jsou třeba atleti nebo plavci, kteří mají vrchol ve svém hlavním sportu v zimě i v létě a je i několik málo specialistů, kteří halovou sezónu dokonce preferují. Triatlon je ale jednoznačně sportem letním a k přípravě je potřeba podle toho přistupovat (záměrně pomíjím několik málo jedinců, kteří v honbě za body, sloty nebo penězi startují kvůli menší konkurenci ve vzdálených nebo exotických destinacích a přípravu musí směřovat k termínu závodu).

Znám bohužel spoustu závodníků, a to i těch výkonnostních, kteří vůbec nerozlišují přípravné a závodní období a jejich kilometráže, motivy tréninků, ale především intenzity jsou po celý rok stejné. Částečně se to dá pochopit u hobby závodníků, které především baví závodit a porovnávat se s ostatními, a tak na podzim vymění triatlony za duatlony, později jen za samostatné běhy, cyklistické závody za závody na běžkách, těm odolnějším a technicky zdatnějším jsou k dispozici i zimní triatlony a s blížícím se jarem přicházejí znovu běžecké závody anebo aquatlony. Ano, i celoročně se dá závodit a mnoha sportovcům to dokonce jako jediné dokáže udržet motivaci, ale ne každý to vydrží a pro naprostou většinu to znamená, že jejich výkonnostní vzestup nebude takový, jako by byl při postupné celoroční přípravě.

Ideálním příkladem těch, kteří to viditelně nezvládají, jsou amatérští cyklisté. V zimě jezdí počasí, nepočasí, sníh, mráz, vítr náledí objemy jako na jaře a u některých se ani intenzita od té „letní“ příliš neliší. A tak s příchodem jara, kdy se většina závodníků dostává k najíždění kilometrů, tahají tito „zimáci“ intenzivní špice při společných trénincích a zažívají pocity blaha při „odpojení“ kamarádů, kterým ještě před rokem jen z dálky koukali na záda. Netuší ovšem, že zažívají svůj vrchol sezóny a za nějaký ten měsíc bude zase všechno jinak. Nejen že se kamarádům zase budou dívat na záda, ale budou mít kola tak plné zuby, že na letní tréninky, nebo závody sotva dorazí. Přitom stačilo tak málo-vyměnit kolo za běžky, občas dát nějaký ten běh, nejlépe kopce nebo opakovaně vybíhané schody, ve dnech, kdy se venku čerti žení zajít na spinning nebo vytáhnout z pod postele válce nebo trenažer a když už na kolo vyrazí, intenzita jízdy by měla zimnímu období odpovídat.

U triatlonu je to úplně podobné s tou výhodou, že triatlon je pestřejší a dá se mnohem lépe kombinovat více sportů. Proč se trápit v zimě venku na kole, když můžeme zdokonalovat plavání, ke kterému už se zase v létě tolik nedostaneme. Proč nenechat cyklistické objemy na jaro, když toho můžeme v zimním období více naběhat, nebo proč sedět každý den na trenažeru, když se dá vyrazit na hory na běžky. A vůbec, proč lehce neupozadit specializaci a nevěnovat se více všeobecné přípravě, ať už v podobě posilování, nebo jiných doplňkových sportů.

O to složitější je to ale v triatlonu s intenzitou přípravy v jednotlivých odvětvích. Protože preferujeme v určitém období jiné sporty, je potřeba tréninky v nich sladit tak, aby výsledný efekt byl v závodním období co největší. S plaveckými úseky nelze čekat až na léto. I z prvotního běžeckého objemu se k intenzivnějším běhům dostaneme mnohem dříve než třeba v případě cyklistiky. Všem je ale asi jasné, že je to podobné jako se stereotypním tréninkem, o kterém jsem psal v nedávno uveřejněném článku. Nemůžeme po celý rok trénovat to samé a pouze vyměnit venkovní kolo za trenažer není řešení. Mohlo by se vám stát, že ta správná forma přijde v zimě a v létě na ni budete marně čekat :) ...

M.M.


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing