Plavecké posilování s EXPANDERY

Vděčným tréninkovým prostředkem při posilování plaveckých záběrů (i posilování celkově) v domácích podmínkách jsou expandery (posilovací gumy). Níže je uveden krátký tréninkový program, který obsahuje devět cviků. Autorem tréninku je Martin Hotový, sportovní ředitel ČTA.

Všechna cvičení je třeba provádět správnou technikou, proto je vhodné při prvním zkoušení programu pomalejší provedení jednotlivých cviků. Ve chvíli, kdy získáte při provádění cviků technickou „jistotu“, přistupte k provádění pohybů střední až maximální rychlostí. Odpočinek mezi sériemi zařazujeme dle trénovanosti a může činit 30, 20, 10 sec, popřípadě můžete držet poměr 1:1 (cvičení/odpočinek).

CVIČENÍ S EXPANDERY

Obecná doporučení:

U tohoto cvičení (stejně jako u všech tréninkových domácích programů) respektujte vaši tréninkovou kapacitu, tj. schopnost zvládat dané tréninkové zatížení. Pokud jste posilovali v týdnu 1-2x (či neposilovali vůbec), neposilujte nyní hned každý den, ale snažte se posilovat například ob den a navýšit tak tréninkové zatížení na 3-4 posilovací tréninkové jednotky za týden.

Při každém posilování břišních svalů nezapomínejte, že je třeba posilovat i svaly zádové (minimálně základními cviky – hyperextenzí). Pokud využíváte nějaké předpřipravené programy, vždy si uvědomte, že je nelze paušálně provádět bez individuální úpravy počtu opakování či sérií. Raději začněte se sníženým počtem opakování a během domácího tréninkového procesu počty navyšujte. Tam, kde je uveden lehký expander, může za dva týdny být nasazen expander střední atd.

Kritickým bodem současných domácích programů je skutečnost, že sportovec v situaci karantény má více volna než obvykle, což neznamená, že může najednou trénovat 3x více, než trénoval doposud. Spousta volného času a s tím spojená nuda k tomu však svádí. Snažte se držet tréninkový program v rozumném rámci a vhodně ho doplňujte dechovými, kompenzačními a protahovacími cvičeními.

I v domácím programu platí pravidla posloupnosti a přiměřenosti. Na kole se věnujte nejen kondici, ale také technice a rychlosti šlapání. Nezapomínejte také na duchovní stránku člověka a věnujte se nejen sportu a myšlení na něj, ale například i četbě, hudbě, meditaci, samostudiu a jiným podobným činnostem. I na tyto aktivity je třeba si najít čas a vhodně tak vyvážit skladbu dne mezi fyzickou a „jinou“ aktivitu.


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing