Technicko-taktická příprava na triatlonový závod

Vzhledem k tomu, že triatlonový (a v podstatě jakýkoliv) závod je již sám o sobě poměrně stresující záležitostí, je nutné se na tuto událost důkladně připravit a eliminovat další stresové situace před a v průběhu závodu.

V této fázi se nejedná o přípravu sportovní, té bude věnována jedna speciální část této práce, ale spíše o přípravu materiálu, vybavení a pomůcek. Jedná se samozřejmě také o přípravu „taktiky“ a nácvik některých postupů.

Příprava materiálu a vybavení 

  • Kolo

Největší položkou na seznamu materiálu je samozřejmě kolo.

Jakkoli bylo uvedeno, že kolo může být v podstatě jakéhokoli typu, vždy platí, že by mělo být v takovém technickém stavu, který odpovídá požadavkům pravidel a současně umožní bezpečné dokončení závodu samotnému sportovci i ostatním soupeřům.

Je potřeba provést kontrolu brzd, řazení, stavu a nahuštění plášťů/galusek, upevnění a nastavení sedla a řidítek, upevnění pedálů atd.

Pokud kolo není delší dobu používáno, je ideální svěřit je ke kontrole a případným opravám odbornému cykloservisu.

  • Cyklistická přilba

Cyklistická přilba je z hlediska bezpečnosti nejdůležitější položkou vybavení každého cyklisty a triatlonisty. Musí být homologovaná a její upevnění na hlavě po zapnutí pásku musí být pevné. Obojí mohou rozhodčí před závodem kontrolovat. Ale především jde o to, aby špatně upevněná helma závodníka nerozptylovala a nenutila ho při jízdě ji neustále jednou rukou upravovat a nastavovat.

  • Oblečení a obuv

Další na řadě je příprava oblečení a obuvi.

Triatlonový dres, případně plavky a horní část dresu nebo tričko na oblečení po plavání. Triatlonový dres je dnes poměrně snadno k sehnání v řadě sportovních internetových i kamenných obchodů.

Pokud je k dispozici neoprén, je potřeba si ho před závodem alespoň jednou vyzkoušet! Neopren totiž lehce nadnáší a současně částečně omezuje končetiny v ohybu, takže lehce ovlivňuje styl plavání a není ideální volbou např. pro čistokrevné „prsaře“. Kraulařům naopak může pocitově dát „křídla“. Především však jde o nácvik jeho oblékání před závodem a hlavně rychlého svlékání v depu po plavání! V případě použití neoprénu je pod ním závodník již oblečen do závodního dresu.

Dále je třeba si připravit cyklistické tretry a běžecké boty, případně ponožky. Vzhledem k nutnosti rychlého přezutí v depu je ideální použít při stažení boty tzv. zadrhovadlo, případně existují i speciální triatlonové tkaničky. Někteří závodníci používají i obouvací lžíci, kterou nechávají u bot v depu.

V žádném případě není vhodné použít při závodě úplně nové běžecké boty a ponožky! Obojí je třeba před závodem několikrát použít, jednak, aby se projevily případné nedostatky a také aby se nový materiál částečně omačkal a „obrousil“.

O pásku na startovní číslo (přehazovačce) již byla zmínka výše.

  • Další vybavení

Další položky jsou víceméně individuální, nicméně praktické: plavecké brýle a čepička, 1-2 ručníky, brýle na cyklistiku a běh, čepice nebo šátek jako ochrana před slunkem.

K vybavení je třeba přidat 1-2 cyklistické lahve. Občerstvení při závodě bude věnována samostatná kapitola.

Pro dlouhý triatlon se hodí případně i krém na ochranu před odřeninami, např. na vnitřní straně stehen, v okolí prsních bradavek, v podpaží apod. Stejně tak je vhodné chránit se krémem před spálením od slunce.


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing