Vybavení na cyklistiku

Cyklistickou část může závodník absolvovat v podstatě na jakémkoli kole, které však samozřejmě musí splňovat podmínku pohonu pouze vlastní silou a nesmí svým technickým stavem ohrožovat bezpečnost ostatních účastníků závodu.

Trasu závodu tedy může sportovec absolvovat i na horském či trekingovém kole. Tato možnost může být u některých závodů omezena, např. s ohledem na charakter a úroveň závodu, např. pohárové a mistrovské soutěže apod!

Nejvhodnějším typem kola pro tyto závody je standardní „závodní“ silniční kolo. Slovem „závodní“ není v tomto případě myšlen nejmodernější závodní stroj jezdce profesionálního cyklistického týmu, ale spíše klasická „silnička“, bez blatníků, nosiče, světel, odrazek a dalších podobných částí vybavení, které je pro závod nepotřebné a víceméně pouze zvyšuje váhu kola.

V triatlonu je možno použít tzv. triatlonové nástavce, které se ale pro krátký a dlouhý triatlon zásadně liší. V obou případech platí, že bez předchozího nácviku a dostatečné zkušenosti s jízdou s nástavci se jejich použití zásadně nedoporučuje!

V triatlonových závodech je v případě defektu zakázáno využít pomoc zvenčí, proto vybavením triatlonisty obvykle bývá i náhradní duše a pumpička či bombička na nafouknutí kola po defektu. Tato možnost je využívána spíše při závodech na delší vzdálenosti, neboť při sprintech je časová náročnost tohoto úkonu často neefektivní.

Homologovaná cyklistická přilba je pro všechny triatlonové závody povinná!

Doporučuje se i použití sportovních brýlí, aby se snížilo riziko zranění oka náhodným kamínkem či hmyzem.

V případě silničního kola se předpokládá použití cyklistických treter, které mohou být v podstatě jakékoli. Na trhu jsou k dispozici i speciální triatlonové tretry, které se od cyklistických liší jednodušším zapínáním, zpravidla pásky na suchý zip, a také uzpůsobením pro snadnější nazouvání. Nejčastěji se jedná o poutko na patě a absenci jazyka.

Použití treter a nášlapných pedálů není povinné, závodník může absolvovat závod i se standardními pedály, absolutní většina zkušených triatlonistů však preferuje variantu pevného spojení tretry s pedálem. Podobně jako u nástavců se v žádném případě nedoporučuje použití cyklistických treter a nášlapných pedálů bez předchozí dostatečné zkušenosti s touto technikou jízdy na kole!

Použití ponožek není pravidly nijak omezeno a je zpravidla určeno délkou a charakterem závodu. Obvykle platí, že závodníci na krátkých tratích (SPRINT a OH triatlon) ponožky na cyklistiku ani na běh zásadně nepoužívají! Na delších tratích je jejich použití víceméně individuální, častá varianta je např. cyklistika bez ponožek, běžecká část s ponožkami.

Cyklistické rukavice běžně triatlonisté nepoužívají, primárně z důvodu úspory času v depu. Jejich použití však není nijak omezeno.

Jak již bylo uvedeno výše, předpokládá se použití triatlonové kombinézy či dresu, není tedy třeba řešit další oblečení, samozřejmě s ohledem na aktuální počasí (velmi nízká teplota vzduchu, silný déšť apod.).


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing