Vybavení na plavání

Plavání je zahajovací disciplínou triatlonu. Zjednodušeně řečeno jsou pro začátečníka dostatečným vybavením plavky. V každém případě by to měly být plavky závodního typu, tedy vyrobené z elastického materiálu a s nižší nasákavostí. U žen ideálně jednodílné, případně mohou být i dvoudílné, ale vždy je třeba zohlednit jejich funkčnost před estetickým hlediskem.

V žádném případě se nedoporučují šortky, kraťasy a podobně objemné a nasákavé plavecké úbory.

Podle pravidel je závodník povinen, vyjma plavecké části u mužů, absolvovat celý triatlonový závod se zakrytou horní polovinou těla! Vzhledem k tomu, že jakékoli oblékání a převlékání v depech mezi jednotlivými disciplínami je fyzicky i časově velmi náročné (suché tričko se na mokré tělo obléká velice problematicky!), doporučuje se i v případě začátečníků použití triatlonového dresu či kombinézy. V tomto dresu pak závodník absolvuje celý závod.

Je samozřejmě možné, že na řadě "iniciačních" závodů pro úplné začátečníky bude možné absolvovat celý závod pouze v plavkách, ale toto je nutné si ověřit před závodem, aby nenastaly komplikace těsně před startem!

 

Další položky plaveckého vybavení jsou víceméně žádoucí, nicméně nepovinné:

  • plavecké brýle,
  • plavecká čepička (na řadě závodů ji poskytuje pořadatel, v tom případě je povinná),
  • speciální plavecká kombinéza a plavecký neoprén.

Použití plaveckého neoprénu je specifikováno pravidly a jedná se spíše o omezení jeho použití s ohledem na aktuální vysokou teplotu vody. Neoprén může být při velmi chladném počasí stejně tak i povinný, ale tuto variantu v případě prvního startu v triatlonu příliš nepředpokládáme.

Závodník může při plavání použít špunty do uší, může mít i náramkové hodinky.

Na řadě závodů je čas závodníků měřen pomocí čipů, které se připevňují páskem na kotník nohy. S tímto čipem musí závodník absolvovat celou trasu závodu, včetně plavání!

Jakékoli další pomůcky, např. plavecké packy, rukavice, ploutve, šnorchly, plavecké destičky apod., jsou při plavání zakázány.


Partneři

     

                         Partneři     

            

           


Akce

S ohledem na aktuální situaci Vám zatím bohužel nemůžeme doporučit příliš mnoho příležitostí ke startu. Ale to neznamená, že byste na svůj cíl a záměr, vyzkoušet si triatlon, měli rezignovat! Sledujte aktuální informace zde i na serveru triatlon.cz. Aktuální termínovku najdete na czechtriseries.cz

Zde na stránkách M1T najdete spoustu užitečných informací, jak se připravovat i v domácích a velmi omezených podmínkách! Držíme Vám palce!

O nás

MŮJTR1ATLON je oficiální projekt České triatlonové asociace, který otevírá brány pro nové zájemce o triatlon. Zkuste si letos svůj první aquatlon, duatlon nebo triatlon, ať už ve štafetě nebo na vlastní pěst. Zažijte novou dávku adrenalinu, vyberte si některý z našich doporučených závodů a dejte si svůj první závod jako novou výzvu pro letošní rok.

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2021, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing